HOW TO get PAID WHEN YOUR flight IS delayed

Posted: 3/27/21 | March 27th, 2021

Things don’t always go as planned on the road. lost luggage, delayed flights, travel scams — there are tons of things that can derail your trip.

While serendipity, mishaps, and surprises are part of the allure of travel, the one mishap no one likes is a delayed flight.

There’s no fun in missed connections and long delays, especially after little sleep and long travel days.

As someone who flies regularly, I’ve experienced pretty much every hiccup there is. Delays, cancelations, lost or delayed luggage, overbooked flights — the list goes on.

While I always get travel insurance before I go abroad, there is actually a company out there designed specifically to help travelers safe compensation when flight delays and cancelations strike.

It’s called Airhelp.

Since its founding in 2013, AirHelp has helped over 16 million people get compensation for delays and canceled flights arriving in or departing from the European Union.

I used them in 2019 when I was on my way to Paris. My connecting flight was delayed over eight hours and, thanks to EU rules, I was entitled to get compensation from the airline.

The problem was that I didn’t really want to chase tap Air Portugal for months on end. people said that they drag the process out in hopes you’ll give up (which lots of do). As someone who was only in Europe for a short time, I realized the last thing I wanted was to spend my little time in living in Paris on the phone with TAP. I indicate who wants that kind of stress in the land of wine and cheese?

So I decided to use AirHelp.

In the end, it took about five months before I was refunded my money. but it was refunded and all I had to do was fill out a small form. AirHelp took a considerable percentage, but I got everything the EU said I was legally entitled to receive.

So, if you’re traveling to/from Europe on a European carrier and there’s a mishap and you’re wondering what to do, here’s an overview of how AirHelp can help you get compensated for delayed and canceled flights:

What Does AirHelp Cover?

The EU has strong consumer protection laws, which means that if you have a flight arriving in or departing from the European Union and it is delayed or canceled, or if you experience certain other circumstances, you may be entitled to compensation, which ranges from $300 to $700 USD, depending on the severity of the delay.

Note: If your flight does not originate or arrive in the EU, or if the carrier is not headquartered in the EU, you’ll be unable to apply for compensation.

Here’s a quick overview of what is covered by AirHelp:

Delays of over three hours where the airline is at fault (i.e., no weather delays)

Flights canceled with 14 days of departure and no suitable alternative is offered

Overbooked flights

Missed connections due to delay, cancelation, or overbooking

Lost or damaged luggage

For an in-depth look at AirHelp’s coverage policies, check out its in-depth guidelines.

How Do I submit a Claim?

To make a claim, simply visit AirHelp.com and follow the prompts, with your flight details and boarding pass at hand. It takes two minutes and is super easy. The site will tell you ideal away if you have a claim.

You can apply for compensation for delayed flights up to three years after the date, which means if you’ve had a flight to or from the EU with a three-hour delay (or more) sometime in the past three years, then you can still make a claim for compensation.

Does AirHelp cost Money?

Making a claim is free. You only pay AirHelp if it wins your compensation claim. It will take 35% of the compensation, however (50% if they have to go to court).

While that is a substantial percentage, remember, you only have to do two minutes of work. Not a bad trade if it wins you a couple of hundred bucks!

Does AirHelp work for Flights in the US?

In the us government’s own words, “There are no federal laws requiring airlines to supply passengers with money or other compensation when their flights are delayed.”

In order to apply for compensation via AirHelp, your flight need to take off from the EU or land in the EU — and be flown by an airline with headquarters in the EU.

Unfortunately, if you’re flying a us airline, you won’t be entitled to compensation unless that airline has its own policy stating otherwise.

How Do the compensation rules work in the EU?

EU guideline EC 261 is the main protective piece of legislation that protects passenger rights in Europe. It’s the driving force behind your ability to make a claim.

Under EC 261, you are entitled to file a delayed flight claim for $700 (600 EUR) if:

You arrived at your destination a lot more than three hours late.

The flight took off in the EU (from any airline) or landed in the EU (provided that the airline is headquartered in the EU).?

You checked in for your flight on time.

Your flight operated no a lot more than three years ago.?

The airlinE je zodpovedný za oneskorenie (prevádzkové okolnosti, technické ťažkosti atď.).?

Nezáleží na tom, či vám letecká spoločnosť už poskytla jedlo alebo cestovné poukážky – stále vám dlžia kompenzáciu. Pokiaľ splníte vyššie uvedené požiadavky (aj keď nie ste občanom alebo občanom EÚ), budete sa zaoberať a máte nárok na nárok.

Prečo to len urobiť sám?

Ak máte čas, môžete absolútne prenasledovať leteckú spoločnosť. Niektoré letecké spoločnosti to uľahčujú, zatiaľ čo iné vás prinútia skočiť cez obruče. Ak máte čas a trpezlivosť, môžete to urobiť sami a ponechať si 100% svojej kompenzácie.

Nechcel som to robiť sám. Čas sú peniaze!

A určite nepotrebujem vo svojom živote oveľa viac stresu.

Poplatok spoločnosti AirHelp je dosť veľký, ale 35%, aby sa s tým nemuseli vysporiadať, sa mi oplatilo.

Ušetríte veľa času a zvýšite svoje šance na získanie kompenzácie pomocou AirHelpu. Má preukázané výsledky a vie, ako získať svoje peniaze čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie.

***
Keď bude váš let zrušený alebo oneskorený, nevyčistite sa iba o poukaz. Trvte dve minúty a spustite nárok cez Airhelp. Niekoľko stoviek dolárov vo vrecku je lepšie ako nič, najmä keď by ste mohli tieto peniaze minúť na ďalšiu cestu!

Poznámka: Toto nie je platená reklama. AirHelp mi nedodal žiadnu kompenzáciu, aby som to napísal. Toto je len recenzia služby, pretože veľa čitateľov sa ma stále pýta na moju skúsenosť s ich používaním.

Zarezervujte si cestu: logistické tipy a triky
Zarezervujte si svoj let
Nájdite lacný let pomocou SkyScanner. Je to môj obľúbený vyhľadávací nástroj, pretože vyhľadáva webové stránky a letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy viete, že žiadny kameň nezostane nezostáva.

Zarezervujte si ubytovanie
Svoju hostel si môžete rezervovať s Hostelworld. Ak chcete zostať niekde inde ako v hosteli, použite Booking.com, pretože neustále vracia najlacnejšie ceny za penzióny a hotely.

Nezabudnite na cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás zabezpečí proti chorobám, zraneniu, krádeži a zrušení. Je to podrobná ochrana v prípade, že sa niečo pokazí. Nikdy som nešiel na výlet bez toho, pretože som ho v minulosti musel používať veľakrát. Moje obľúbené spoločnosti, ktoré ponúkajú najlepšie služby a hodnotu, sú:

Safetywing (najlepšie pre všetkých)

Zaistite moju cestu (pre tých nad 70 rokov)

Medjet (pre ďalšie pokrytie evakuácie)

Ste pripravení rezervovať si cestu?
Pozrite sa na moju stránku zdrojov, kde nájdete najlepšie spoločnosti, ktoré môžete použiť pri cestovaní. Uvádzam všetky tie, ktoré používam pri cestovaní. Sú najlepší v triede a nemôžete pokaziť ich pomocou ich cesty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *